Zajímavý postřeh z FB na téma „dalajláma v ČR“

dalajlama_001

Foto: Mario Anzuoni, Reuters

Včera se na FB objevil zajímavý postřeh k dění kolem návštěvy dalajlámy v ČR. Jak jste určitě zaznamenali z médií i sociálních sítí, odkrývá tato návštěva tibetského duchovního pravou tvář mnohých českých politiků. Opakuje se situace z doby kyjevského Majdanu, kdy jistí politici předvedli své lokajství k cizí moci bez ohledu na to, že tato země bez vyhlášení války napadla cicí stát a anektovala jeho území. A nyní již avizovaná reakce z FB.

///////////////

Martin Jaros
https://www.facebook.com/panjaros
19. 10. 2016

Přátelé! Vidím, že si tu spousta lidí láme hlavy, jak je možné, že jsme pro Číňany vyrobili tak úžasný anální kolík a že jim ho tam vlastníma rukama vecpal i ten slušňák Bohouš – spolu s již známými troskami, od kterých se to tak nějak očekávalo. Tak si to pojďme vysvětlit a pojďme si nalít o Bohoušovi čistého vína.

1. První, co musíte znát, je jméno Radek Pokorný. Drazí spoluobčané, pan Pokorný je pro Sobotku to samé, čím byl Dalík pro Topolánka. Akorát že pan Pokorný je chytřejší a uhlazenější než Dalík, takže nečekám, že bychom ho někdy přivítali v Ruzyni ani jiném nápravném zařízení.

2. Měli byste vědět, že Radek Pokorný se s Bohoušem zná už z gymnázia. V roce 1999 Bohouš nastoupil jako koncipient do Pokorného advokátní kanceláře – vedle poslancování. O tři roky později se pak Sobotka stal ministrem financí. A vy můžete hádat, jestli to kšeftům pana Pokorného pomohlo nebo ne. Máte tři pokusy.

3. Dám vám pár příkladů. Náhoda tomu chtěla, že Radek Pokorný pracoval jako advokát pro Antonína Koláčka, který se podílel na privatizaci Mostecké uhelné. Přesněji řečeno, Sobotka mu ji prodal – jemu a spřáteleným manažerům. Koláček z důlního podniku vyvedl miliardy, za což ho o mnoho let později švýcarský soud (zatím nepravomocně) odsoudil. Ale ministr financí a pak i premiér Sobotka tenhle podezřelý obchod nikdy moc agilně nerozkrýval – proč asi.

4. V roce 2004 Sobotka prodal další společnost – Sokolovskou uhelnou. Stát přitom nepochopitelně odmítl o půl miliardy vyšší nabídku jiné firmy (International Power) a prodal doly pod cenou jiným borcům – přímo důlním manažerům, pánům Štěpánkovi a Rokosovi. A kdo myslíte, že byl advokátem těchto proslulých miliardářů – náhodou to byl jistý pan Pokorný!

5. Ale tím to nekončí. V roce 2004 vláda prodala slavnou firmu OKD – Bohouš jako ministr financí navrhl, aby se privatizovaný podíl prodal za velmi přátelskou cenu 4,1 mld firmě Karbon Invest. Karbon Invest pak velmi brzy ovládl pan Bakala. Pak se do toho vložila Evropská komise, která si všimla, že jsme OKD prodali pod cenou – daný podíl měl tržní cenu až 10 mld korun. Vláda musela do Bruselu poslat odpověď – a kdo myslíte, že ji koncipoval? Ano, pan Radek Pokorný, jehož kancelář zároveň pracovala pro Bakalu. Takže samotný kupec sepisoval vládě omluvenku do Bruselu, proč byla cena tak nízká. Pan Pokorný cenu ve svém listě jistě moc agresivně nenapadal.

6. Ještě lepší majstrštyk se panu Pokornému podařil s krásně vyvlněnou dálnicí D47. Pan Pokorný zde zastupuje společnost Eurovia proti státu. Ale co to – pan Pokorný je zároveň místopředsedou rozhodčího soudu, kde se tento spor rozhoduje! Jak je to možné? Pan Pokorný totiž tento soud spoluzaložil (EDIT: nezaložil, jen velmi povznesl a významně ovlivňuje). A jeho přátelé politici vložili do smluv s dodavateli rozhodčí doložky, podle nichž se případné spory řeší přes tento rozhodčí soud. Geniální – to nevymyslíš.

7. No a co teď. AK Radka Pokorného nyní zastupuje čínskou společnost CEFC, kvůli které jsme na jaře stavěli ty slavobrány. Pokorný se stará o VŠECHNY smlouvy, které tu CEFC uzavře. A jeho role je mnohem větší než u běžného advokáta – vyjednává o cenách, kompletně obchody připravuje – prostě Pokorný je daleko nejinformovanějším a nejzainteresovanějším mužem v ČR, co se čínských obchodů týče. A je to dlouholetý osobní přítel a obchodní partner Bohouše Sobotky. A vy se divíte, proč náš premiér píše takové dopisy.

Lidi. Víte, že já jsem docela pragmatický člověk a jsem pro byznys a pro to, aby Česko bylo bohatou zemí. A vím, že Čína je ve světě strašně důležitá a že v posledních letech vytáhla z chudoby stovky miliónů lidí, jak správně píše můj respektovaný přítel a znalec Lukáš Codr.

Ale víte co? I pragmatik jako já říká – Číňani, strčte si ty svoje virtuální investice někam! Chováte se jako typický bully – ten velkej kluk, co všechny ve škole šikanoval. Stačí, když někdo promluví s dalajlámou, kterého nemáte rádi, i když to vaše královstvíčko dávno neohrožuje. A vy hned začnete vydírat a vyhrožovat stažením investic! Tůdle! Když se tady takhle šikanuje, tak si my Češi musíme říct, kde chceme stát. Na straně toho, kdo šikanuje – dělat mu servilní blbečky, jako je Crabbe a Goyle dělali Draco Malfoyovi v Bradavicích? Nebo na straně těch, kdo se šikaně postaví a just se kamarádí i s tím, koho vůdce gangu terorizuje? Já mám jasno – a kdybychom měli v čele země státníky, ne politiky, tak by jasno měli i oni.

I jako pragmatik vám říkám, že rovná páteř je nakonec lepší než krátkodobý profit. Když nebudeme Číně posílat takové ostudné dopisy, získáme nakonec víc než jen peníze. Zachováme si sebeúctu – a to je pro zemi nekonečněkrát důležitější než kšefty pana Pokorného a jeho přátel. Howgh.

PS. Pro doplnění si můžete přečíst tyto skvělé články, z nichž jsem čerpal:

http://neovlivni.cz/osm-cesko-cinskych-odchodu-premierova-pritele/

http://zpravy.idnes.cz/komentar-k-poradci-bohuslava-sobotky-radkovi-pokornemu-p21-/domaci.aspx?c=A151120_2206608_domaci_jav

Reklamy

7 thoughts on “Zajímavý postřeh z FB na téma „dalajláma v ČR“

 1. Mikuláš Bek
  https://www.facebook.com/mikulas.bek
  1 hod · Brno, Jihomoravský kraj ·

  Dámy a pánové, milí přátelé, sympatizanti i odpůrci,
  chtěl bych poděkovat za mnohé projevy podpory a souhlasu se včerejším gestem, jímž mnohé vysoké školy projevily zenpokojení nad úterním prohlášením nejvyšších ústavních činitelů o vztazích s Čínou. A děkuji také za projevy nesouhlasu, pokud kromě invektiv obsahovaly věcnou argumentaci. Střet argumentů je nepochybně tím, čeho je ve veřejné diskusi v naší zemi třeba. Právě k argumentům odpůrců bych se chtěl vyjádřit tímto dodatkem ke včerejší mediální výměně názorů. Tak jak jsem stačil číst hněvivé či střízlivější maily či komentáře na sociálních sítích, jsou tyto argumenty v zásadě dva.

  Podle prvního, osobně zamířeného argumentu mám držet ústa, protože nejsem svatým mužem s neposkvrněným životopisem. To je samozřejmě pravda, nejsem. Stranická kandidatura v roce 1987 jako požadovaná vstupenka k doktorskému studiu (tehdejší aspirantuře) na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy samozřejmě byla smlouvou s čertem, což jistě může pro někoho více, pro někoho méně ovlivňovat důvěryhodnost toho, co říkám nebo dělám. A chápu, že leckdo mi uvěří jen s obtížemi. Za chyby se prostě platí. Důvěryhodnost však není totéž co pravdivost nebo správnost.

  Druhý, obecný náhubkový argument je založen na tvrzení, že vysoké školy mají být apolitické a že já sám jsem v minulosti hlásal apolitičnost univerzit. Tedy podle tohoto argumentu mají univerzity být na veřejnosti zticha a učit, učit, učit, nikoliv vyvěšovat praporky. Někteří moji kritikové se dokonce domnívají, že apolitičnost je nám uložena zákonem. To je velký omyl. První paragraf našeho zákona o vysokých školách naopak říká, že vysoké školy „hrají aktivní roli ve veřejné diskusi o společenských a etických otázkách, při pěstování kulturní rozmanitosti a vzájemného porozumění, při utváření občanské společnosti a přípravě mladých lidí pro život v ní“. Zákon tedy univerzitám přímo ukládá, aby byly politické, aby se starali o polis, tedy svoji obec, jíž je česká společnost.

  Moje teze, kterou jsem vždy hájil jako rektor, nehlásá apolitičnost, tedy netečnost k politice. Ale hájím, a to i proti prezidentovi, názor, že vysoké školy mají být neutrální vůči soutěži demokratických politických stran. To ale vůbec nevylučuje, aby vysoké školy a jejich volení zástupci zaujímali veřejně postoje ke společensky významným otázkám a problémům.

  A tím se dostáváme k substanci poslední kauzy samotné, ke společnému prohlášení nejvyšších ústavních činitelů. Mnozí z nás si prostě myslí, že toto prohlášení oslabuje svojí mimořádnou vstřícností k cizí mocnosti důvěru občanů v to, zda ústavní činitelé dostatečně ctí první článek Ústavy České republiky, který říká, že „Česká republika je svrchovaný, jednotný a demokratický právní stát založený na úctě k právům a svobodám člověka a občana“. A o tomto tématu jsou podle mého přesvědčení vysoké školy povinny vést otevřenou, veřejnou a kritickou diskusi. A my ji povedeme.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s