Básníci Marcel Beyer a Petr Hruška v Praze

Jak vnímají dnes poezii básníci, kteří od v 90. let do dnešních dnů patří mezi její přední zástupce? Jak se změnil jejich pohled na poezii, jak se proměnila jejich tvorba?
Druhý večer česko-německého cyklu Tady a teď: rozhovor české a německé poezie představil dva básníky, kteří patří k předním zástupcům tohoto žánru: Petra Hrušku a Marcela Beyera.

Marcel BeyerMarcel Beyer (nar. 1965, Tailfingen, Baden-Württemberg) studoval germanistiku, anglistiku a literární vědu. Od r. 1996 žije v Drážďanech. Debutoval r. 1991 románem Das Menschenfleisch (Lidské maso), poté vyšly i jeho první básně. Mezinárodní věhlas získal románem Flughunde (Kaloni, 1995), příběh odehrávající se na konci druhé světové války líčí instrumentalizaci jazyka propagandou. Následovaly básnické sbírky Falsches Futter (Nesprávná strava, 1997) a Erdkunde (Zeměvěda, 2002) jakož i romány Spione (2000) a Kaltenburg (2008), povídky a eseje. Pro dílo Marcela Beyer je příznačné výjimečné cítění pro vazby mezi přítomností a minulostí. 2014 uveřejnil sbírku Graphit, v níž pokračuje ve svých zkoumáních jazyka, krajiny a kultur. 5. listopadu převezme Cenu Georga Büchnera, nejvýznamnější literární ocenění v Německu.

cover_petr-hruska_xlPetr Hruška (nar. 1964, Ostrava) vystudoval zprvu technicky zaměřený obor, po r. 1989 českou literaturu a literární vědu. Je literárním historikem, v Ústavu pro českou literaturu AV ČR se zabývá českou poezií po roce 1945. Petr Hruška působí příležitostně jako editor, je autorem několika odborných publikací, r. 2010 vyšla jeho monografie o Karlu Šiktancovi (Někde tady. Český básník Karel Šiktanc). Jako básník debutoval r. 1995 sbírkou Obývací nepokoje, následovaly tituly Měsíce (1998), Vždycky se ty dveře zavíraly (2002), Auta vjíždějí do lodí (2007). Poezie Petra Hrušky čerpá z reálných situací, pocitů či vjemů. Ve skutečnosti hledá a nachází kouzlo přesahující obyčejnou všednodennost. Za sbírku Darmata (2012) obdržel 2013 Státní cenu za literaturu. Žije v Ostravě.

Text převzat z webu Goethe – Institut Tschechien

Další odkazy:

PROTÉOVSKÝ BÁSNÍK

PREISTRÄGER 2016

An der Sprache baggern

Víkendová chvilka poezie

Petr Hruška se stal dealerem medu, aby zachránil vysokou úroveň české poezie

Petra Hruška – ukázka autorského čtení:

Marcel Beyer – ukázka autorského čtení:

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s