„GLUCHOVSKIJ: BEZ GATÍ“ nově v audio verzi

Náš tým pomohl vzniku další nahrávky k článku GLUCHOVSKIJ: BEZ GATÍ na webu „Ta politika!“

Pár slov z webu „Ta politika!“

Občané svobodných, demokratických evropských států mají oproti jiným jednu zpravidla platnou výhodu. Nemusí za nic příliš bojovat. Mohou se nezajímat, neangažovat, mohou se spolehnout na to, že jejich vyspělé společnosti, média, neziskové organizace, politická opozice, vláda práva, zkrátka celý systém nedopustí, aby byly ohroženy ty principy, které si zvykli považovat za samozřejmé.

Česká republika se k takovým státům ráda řadí. Její občané se rádi domnívají, že si tento luxus mohou dovolit. A i oni mají většinou pravdu. Ale historie s sebou nese různá období, a Evropa si v minulém století vyzkoušela i ta divočejší. Spoléhat se na to, že se z nich poučila, by samozřejmě bylo krátkozraké. V naší, ale i v okolních zemích tak dnes můžeme znovu vidět jak nárůst xenofobních a rasistických nálad, tak popírání významu demokracie a opětovný příklon k vládě pevné ruky. Hlásá se obdiv k těm, kdo takovou vládu aplikují u sebe doma. A štve se proti vzdělání a vědění obecně.

Po několika desetiletích klidu znovu čelíme ohrožení, které společnost za žádných okolností nesmí podcenit. A jakkoli nebezpečně ve zprávách působí, nemáme tím na mysli Islámský stát, a dokonce ani jeho teroristy obalené výbušninami. Nemáme tím na mysli ani znovu vyzbrojovanou ruskou armádu, která neváhá v neoznačených uniformách zabírat území státu jiného. Největší hrozbu vidíme v nás samých a v naší neinformovanosti, v neschopnosti získat a analyzovat informace. A tato ignorance pak představuje živnou půdu pro extremismus, nacionalismus a podobná zvěrstva, jejichž společným jmenovatelem bývá lež a nabídka jednoduchých řešení.

Lidi nelze donutit přemýšlet, je však možné jim k tomu alespoň poskytnout podmínky. Přijmeme-li tezi, že současná Evropa je v informační válce a že druhou stranou a protivníkem v této válce je především Ruská federace, není těžké přisvědčit názoru, že je proti tomu nutné něco dělat. Ale co? Jsme přesvědčeni, že není třeba organizovat žádné protipropagandy, a možná není ani tolik důležité cizí propagandu vyvracet. Věříme, že nejúčinnější zbraní proti propagandě je zprostředkování informací o tom, jak se žije v zemi, která s námi tuto válku vede, jaké problémy tato země má a jak je řeší. Kdo Rusko zná, ví, že by to mohlo stačit. Rusku nerozumíme především proto, že jeho veřejný prostor, včetně médií, není určen k diskusi, ale k rituálním demonstracím jednoty. Ve „stínu“ však kritická, ostrá a inspirativní diskuse probíhá. Překladem textů těch, kteří jsou zastíněni mocenským monolitem, je možné vnést více světla, bez kterého poznání, ani pochopení není možné.

 

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s