Jiří Stránský: Budu zlobit dál

Srp a kladivoRedaktor mých glos Jaroslav Veis mi přeposlal dopis od Petra Dudka, vedoucího redakce aktuální publicistiky: Že ty naše tříminutové glosy jsou tak drahé, že si je Český rozhlas nemůže dovolit. Nevím, co říct, abyste pochopili, proč si nás Český rozhlas nemůže dovolit, pro mě je to spíš jen cosi jako návod na receptu: co je třeba udělat, abychom si v glosách nedovolovali něco, co si nemůže veřejnoprávní rozhlas dovolit vůči několika málo osobám, které nedovolí, aby takoví nýmandi, co říkají ty glosy, si bez cenzury dovolovali na ně.

Srp a kladivo B&WNěkteří, co mě posloucháte, se možná pousmíváte, někteří máte vztek – víte, že své glosy a fejetony říkám či píšu na vlastní ústa už čtvrt století a za celou tu dobu mě nezajímalo, jestli si mě ten, co mě vyzval, může dovolit. Díky Ivanu Binarovi jsem snad tři (či kolik let) mluvil do Svobodné Evropy, později Šestky, chodil jsem za Vojtou Ceplem, abychom si místo ústavy (z které naskakuje husí kůže) povídali o skautství a jeho zákonech, které by tolik uměly pročistit parlament. Tři roky jsem říkal své fejetony či – chcete-li – glosy do Rádia Česko a bojoval jsem – společně s muklem Dominikem Dukou – o jeho zachování, jenže jeden náš prezident (co by nikdy nemohl být skautem) poručil nějakým svým lidem, aby tu blbou stanici zlikvidovali a že mu je jedno jak, ale poslouchat že ji nebude.

Putin_003

Ví se o mně, že jsem byl skoro deset let zavřený a šest a půl roku jsem jako vězeň a třídní nepřítel pod zemí kutal uran neboli smolinec, ví se vlastně o mně všechno, jelikož jsem se vždycky a za všech okolností snažil říkat, co si myslím i proto, že jsem se – podpořen minulostí svou i rodiny – bál říkat ono všechno s menším strachem než ostatní. I ve svých glosách pro RESPEKT, TÝDEN a podobně.

Je mi čtyřiaosmdesát. A už teď vím, že budu zlobit dál, byť někde jinde.

Ještě že Vánoce jsou plné pohádek a pohádky o utrácivých glosátorech se mezi nim ztratí.

Ležel jsem v Motole na JIP 1 se zápalem plic a vrátil se přesně v den, kdy nám Jaroslav Veis rozeslal, že končíme.

Takže i jemu – kromě přání k Vánocům – posílám taky výzvu:

Nekončíme. Aspoň já ne.

Veselé Vánoce.

Zdroj: článek „Český rozhlas neodvysílal glosu spisovatele Jiřího Stránského“ z webu Svobodné fórum

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s