Jak vidí brouci vírníci?

Ve čtvrtek 29. 10. 2015 si s Petrem Janem Juračkou na Science Café Zlín budete moci povídat o fascinujícím světě bezobratlých. Zatím se podívejte třeba na první díl „Petrovy divočiny“.

Science Café

Petr Jan Juračka je doktorský student hydrobiologie na katedře ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Ve svém volném čase usedá rád k mikroskopu, a se zájmem fotografuje přírodní jevy pouhému oku ukryté.

slideslive_5_startupshow2012logo

Jeho snímky motýlích křídel zvítězily v prestižní mezinárodní fotografické soutěži International Photography Awards 2011 (USA), snímek perloočky mu pak přinesl první místo v soutěži vědecké fotografie Věda je krásná v roce 2009. Své mikrofotografie představil na titulních stránkách časopisů Vesmír, Živa či International Journal of Parasitology a doprovázejí již osm publikovaných vědeckých prací. Níže v textu naleznete odkazy na záznam jedné ze starších přednášek pro pražské Science Café z roku 2013 natočené pro přednáškový web SlidesLive. Přednášky pražského cyklu Science Café se konají pravidelně každé druhé úterý v měsíci v divadelní kavárně Potrvá. Podzimní přednáška Petra Juračky z roku 2013 se skládala ze dvou částí:

  1. Detektivem v říši bezobratlých by Petr Jan Juračka Sep 10, 2013
  2. Zážitky ze Zoo by Petr Jan Juračka Sep 10, 2013
IFORUM-14055-version1-portret

Autor: P. J. Juračka

Jak to, že se šnečí ulita nerozbije, i když spadne z velké výšky? Je tropický Otakárek skutečně kovově modrý, anebo je to jen optický klam? Mají mořské houby radost z toho, když v nich žijí krevetky? Anebo jim naopak ubližují? Petr Jan Juračka je doktorský student hydrobiologie na katedře ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Ve svém volném čase usedá rád k mikroskopu, a se zájmem fotografuje přírodní jevy pouhému oku ukryté.

IFORUM-14055-version1-gorila1

Autor: P. J. Juračka

A právě o nich nám bude povídat. V rámci několika na sobě nezávislých příběhů poukáže na to, jak pomocí mikroskopů poodhalit mnohé z jejich života – odkryje tak zajímavé souvislosti o vztahu karibských krevetek a mořské houby v níž žijí, bizarní vzhled larev středomořských krabů, zbarvení křídel tropických motýlů, pevnost šnečí ulity z vaší zahrady či tajemné mikromorfologické znaky podivného druhu korýše z Kokořínska, kterého společně se svými kolegy popsal jako nový druh. Na konci nezůstane jen u bezobratlých, a dodá i zuby varana komodského či kokolitky z hrobu Arnošta z Pardubic.

Další odkazy:

Reklamy

One thought on “Jak vidí brouci vírníci?

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s