Vražedné rádio

.andrej Bán | TÝŽDEŇRwanda, jar 1994. Začína sa jedna z najstrašnejších genocíd v dejinách s takmer miliónom obetí. Vražedné nástroje sú mačety, palice – a rádio. Na festivale Divadelná Nitra má slovenskú premiéru výnimočná hra švajčiarskeho dramatika Mila Raua Štvavé rádio.

Flag_of_RwandaDiváci sa stávajú svedkami toho, aký podiel môžu mať médiá na rozpútaní genocídy. Nie je to fikcia, ale realita. Vládnuca elita okolo autoritárskeho prezidenta Juvénala Habyarimana sa pri moci udržiavala rozsievaním nenávisti medzi obyvateľov Rwandy. A zamestnanci populárnej stanice RTLM roky vopred pripravovali genocídu ako nejakú predvolebnú kampaň. Podľa propagandy boli príčinou všetkých ekonomických, politických a sociálnych napätí príslušníci menšiny Tutsiov. Na začiatku 90. tych rokov propaganda zintenzívnela. Rozhlasová stanica RTLM, ktorá vznikla v roku 1993, podnecovala nenávisť, rozdelila obyvateľov a radikalizovala časť Hutuov natoľko, že boli pripravení vyvraždiť Tutsiov a politicky umiernených Hutuov. Hrala im pritom (aj) Nirvana.

Radio Rwanda

Rádio počas vraždenia neutíchalo, cynické komentáre striedali odkazy medzi vraždiacimi jednotkami | Picture by DANIEL SEIFFERT |

Rádio RTLM počas týždňov vraždenia neutíchalo, naopak, cynické komentáre moderátorov a hudbu vo vysielaní striedali povely a odkazy medzi vraždiacimi jednotkami. Nepriateľov označovali ako švábov, ktorých treba utĺcť. Projekt Štvavé rádio rekonštruuje vysielanie rádia RTLM na základe záznamov a výpovedí zhromaždených Medzinárodným súdnym tribunálom pre Rwandu. Prinášame rozhovor s autorom hry a jej režisérom Milom Rauom.

.prečo vás zaujímajú témy ako je pád režimu diktátora Ceušesca v roku 1989 v Rumunsku alebo genocída v Rwande?

Záujem o temné stránky ľudskej povahy bol vždy jedným z hlavných zdrojov inšpirácie mojej práce ako autora a režiséra. Moje dve hry o manželoch Ceaušescovcoch (v podaní ich najbližších spolupracovníkov) a o genocíde v Rwande (a tamojšej rasistickej propagande) obsahujú okrem dokumentárneho aspektu aj univerzálnejšie portréty „revolúcie“ . Išlo mi aj o postmodernitu z pohľadu rozhlasovej stanice, ktorá vyzýva na zabíjanie počas toho, ako púšťa Nirvanu a jej „I like to move it“. Zároveň som išiel za tematický aspekt a rekonštrukcia procesu s Ceaušescom alebo moja práca na úlohe stanice RLTM počas genocídy v roku 1994 boli aj experimentami na tému traumatizujúcej moci obrazov (televízne obrazy mŕtvol manželov Ceausescovcov) a globalizovanej hudby (ikonické piesne, ktoré sa hrali v roku 1994 počas genocídy).

.čo chápete pod pojmom dokumentárne divadlo? Ide o nový formát politického divadla?

Dokumentárne divadlo je samo osebe protirečivý pojem. Divadlo nie je nástroj informácií, divadlo nič nedokumentuje, okrem svojej čistej prítomnosti. Divadlo, ktoré sa snažím robiť, sa zaoberá atmosférou, zdieľanou prítomnosťou, morálnou dilemou. Prečo je rozhlasová stanica genocídy taká smiešna? Prečo ľutujeme Ceausesca? Čo je ľútosť, čo je zábava? A práve tu vstupuje na scénu politický aspekt: tlačíme verejnosť do morálnej dilemy, do antagonistickej situácie.

Zdroj a více informací: http://www.tyzden.sk/spolocnost/26923/vrazedne-radio/

Reklamy

2 thoughts on “Vražedné rádio

  1. Rwandská genocida
    Paul Rusesabagina, Tatiana Rusesabagina, Robert Fremr

    Paul Rusesabagina zachránil 1 268 lidí. Během genocidy ve Rwandě je ubytoval v hotelu, kde dělal manažera. Riskoval život svůj i své rodiny, aby další lidé měli šanci přežít. Kde člověk najde sílu něco takového udělat? A motivaci? „Nebylo na tom nic hrdinského“, říká Paul, který se označuje za obyčejného. Jak celou situaci viděla jeho žena Tatiana? Zeptáme se i jí, poskytla své vůbec první televizní interview. Právní stránku rwandského konfliktu ukáže Robert Fremr, soudce Mezinárodního trestního tribunálu pro Rwandu. Hyde Park Civilizace tentokrát mimořádně trvá hodinu a půl.

    http://www.ceskatelevize.cz/specialy/hydepark-civilizace/

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s