UMBERTO ECO: MÉDIA DNES PŘEMĚNILA JAKÝKOLIV NÁZOR V PROKÁZANOU SKUTEČNOST

umbertoeco[1]Umberto Eco poskytl rozhovor redakci deníku l’Humanité. Hovoří v něm o svém novém románu Nulté číslo (Numero Zero), kde zapojuje přízrak Mussoliniho do svého oblíbeného tématu konspirace. Vypráví také o Itálii, v níž si nikdo nedovedl představit nástup někoho takového, jako je Berlusconi, k moci.

l’Humanité: Váš román se odehrává v roce 1992, v době, kdy je v Itálii spuštěna akce „Čisté ruce“…

Umberto Eco: Abych mohl mluvit o Itálii po roce 1945, musel jsem najít nějaký pevný bod. Rok 1992 je zásadním přelomem ve vývoji italské společnosti. Každý tehdy věřil, že se všechno změní, protože probíhala velká protikorupční tažení. O dva roky později se moci chopil Berlusconi. Nejen, že se nic nezměnilo, ale situace se ještě zhoršila. Umístění příběhu do roku 1992 umožňuje čtenářům nalézt vlastní interpretaci toho, co se dělo poté.

NULTÉ ČÍSLOProč jste se rozhodl napsat tak „přístupný“ román?

Čím je člověk starší, tím se stává moudřejším. Už nemusí předvádět, kolik toho ví. Jedná se o můj nejméně erudovaný román. Mé předchozí romány byly jako Mahlerovy symfonie, tento je víc „jazz“. Něco jako Charlie Parker nebo Benny Goodman. Ve svých románech vždy podřizuji styl tématu. Styl Jména růže odpovídá středověkému vyprávění, Ostrov včerejšího dne je barokní. Román Nulové číslo je psán velmi suchým žurnalistickým stylem, a protože v něm jde o současnost, odpadla nutnost studia historických pramenů. Až na ty týkající se Mussoliniho, které v románu tvoří takřka součást dneška.

CELÝ ROZHOVOR na webu KULTURNÍ NOVINY | PŘEKLAD ROZHOVORU: Petr Mezihorák |

Další články: Žurnalistika je v krizi, upozorňuje Eco v Nultém čísle | RECENZE: Umberto Eco vydal chytrou novinářskou detektivku Nulté číslo | Dnes vychází Umberto Eco: Nulté číslo |

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s