Proces s Miladou Horákovou a spol.

Milada HorákováV roce 1950 ještě nevysílala televize, a tak jedinou možností, jak proces sledovat, byl poslech rozhlasových záznamů. Československý rozhlas každý den natáčel průběh jednání na magnetofonové pásy a v rámci zpravodajství vysílal takzvané reportážní záběry – cenzurovaný sestřih dění u soudu.

Denně zaznívaly z rozhlasových přijímačů hlasy prokurátora, soudců, obžalovaných. A nezůstalo jen u toho. Rozhlas denně zveřejňoval rezoluce „našich pracujících“, závodních a odborových organizací, požadujících pro „zrádce“ nejtěžší tresty.

Devadesátiminutové pořady Českého rozhlasu Leonardo nabídnou nejprve příspěvek na určité téma (například o psychologii nátlaku nebo cenzuře), po nich zazní vysvětlení, co se daný den před soudem odehrávalo, a pak už následuje dobový záznam procesu. Do původního záznamu jsou jen místy vloženy nově natočené medailonky obžalovaných, bez nichž by často nebyl zřejmý kontext dění.

Veškeré rozhlasové záznamy z procesu s Miladou Horákovou si můžete nyní poslechnout, zveřejněny byly poprvé v roce 2009, poprvé po 59 letech.

Texty převzaty z webu Českého rozhlasu Leonardo (Stanice zanikla 28. února 2013 společně s Rádio Česko a ČRo 6)

ROZHLASOVÝ DOKUMENT „PROCES S MILADOU HORÁKOVOU A SPOL.“ (Český rozhlas Leonardo, 2009)

Srp a kladivoProces s Miladou Horákovou a spol. – první díl. Výslech Milady Horákové před Státním soudem v Praze 31. 5. 1950. Kdo, proč a jak editoval její výpověď? Jak se Milada Horáková bránila? Co z toho tehdejší rozhlas zveřejnil a co ne?

Srp a kladivoProces s Miladou Horákovou a spol. – druhý díl. Ve čtvrtek 1. června 1950 vypovídají u soudu národní socialista Josef Nestával a národohospodář Jiří Hejda. V úvodním rozhovoru s Petrem Bednaříkem z FSV UK jsme se zaměřili na rozhlasová publika.

Srp a kladivo B&WProces s Miladou Horákovou a spol. – třetí díl. Před soudem stanuli obžalovaní Zemínová, Přeučil a Buchal. Na základě jejich výpovědí se věnujeme s psychologem Jeronýmem Klimešem psychologii nátlaku a manipulací.

Srp a kladivo B&WProces s Miladou Horákovou a spol. – čtvrtý díl. Čtvrtý den procesu stanou před tribunálem obžalovaní A. Kleinerová, O. Pecl a Z. Kalandra. Jakou roli hrál rozhlas v šíření propagandy během procesu? Odpovídají publicisté Petr Brod a Jiří Ješ.

Srp a kladivoProces s Miladou Horákovou a spol. – pátý díl. Přestávka v procesu. Propagandistické kampaně 50. let, často absurdní a ve svých důsledcích děsivé, přiblíží historička Pavlína Formánková.

Srp a kladivoProces s Miladou Horákovou a spol. – šestý díl. Pátý den procesu. Na lavici obžalovaných stanuli právníci Peška, Křížek, Hostička a socialista Dundr. S ústavním soudcem JUDr. Stanislavem Balíkem budeme mluvit o pozici obhajoby. Opravdu selhala?

Srp a kladivo B&WProces s Miladou Horákovou a spol. – sedmý díl. Rozhlasovou realitu šestého dne procesu budeme komentovat s historikem Petrem Kourou, poslechnete si úryvky z protokolů rehabilitačního řízení v roce 1969 a rozhovor s posledním žijícím svědkem.

Srp a kladivo B&WProces s Miladou Horákovou a spol. – osmý díl. Pořad připomene některé méně známé stránky portrétu Dr. Milady Horákové a v dokumentárním záznamu přiblíží výslechy svědků, z nichž největší místo má agent StB Josef Vávra-Stařík, tzv. univerzální svědek.

Srp a kladivoProces s Miladou Horákovou a spol. – devátý díl. Poslední den procesu. Závěrečné řeči prokurátorů a vynesení rozsudků. Pohled dnešních historiků a právníků.

Srp a kladivoProces s Miladou Horákovou a spol. – desátý díl. Závěrečná slova, která cenzura nikdy nepustila do éteru – jejich znění si mohli lidé přečíst jen ve velmi upravené písemné podobě v tzv. šedé knize. ČRo Leonardo je vysílá poprvé v originální podobě.

Reklamy

One thought on “Proces s Miladou Horákovou a spol.

  1. Praha, 4.12.2014 – Policie odložila vyšetřování poslankyně Marty Semelové (KSČM) kvůli jejím výrokům o Miladě Horákové v pořadu České televize Hyde Park. Informaci ČT potvrdil Pavel Šváb, mluvčí brněnské policie, která se případem zabývala. „Celou věc jsme odložili, protože nebylo prokázáno spáchání trestného činu. Ve věci byl zpracován odborný znalecký posudek a i na jeho základě jsme takto rozhodli,“ uvedl Šváb.

    Zdroj: Česká televize ( http://goo.gl/7NrEtP )

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s