Fotograf Eugen Kukla o Kyjevském Majdanu

Reportáž z Ukrajiny: Pět dní a pět nocí na Majdanu

Fotograf Eugen Kukla se vypravil přímo do centra dění ukrajinské „revoluce“ – na Náměstí Nezávislosti (Majdan Nezaležnosti). V exkluzivní reportáži pro ČESKOU POZICI ukazuje jedinečné záběry z demonstrace, která v Kyjevě přes chladné počasí stále pokračuje. Ve svých fotografiích zachytil nadšení, naději, solidaritu, přátelství, ale i únavu účastníků.

Jeho komentář, který koláž fotografií doprovází, si všímá zajímavých aspektů dění v průběhu protestů. Kukla byl svědkem nadšeného přijetí českých hudebních skupin vyslaných iniciativou United Islands jako Nylon Jail, Dva a Portless, zdokumentoval návštěvu a projev Karla Schwarzenberga. „Bez informačních technologií, kterými Majdan disponuje, se mohl velmi rychle změnit v krvavý masakr,“ podotýká fotoreportér.

Vnímá podobnosti tohoto spontánního happeningu s rokem 1989 v Praze, ale i to, v čem se liší, zejména absencí jednotnosti a všemi uznávaného lídra: „Měli jsme Občanské forum a Václava Havla.“ Nebezpečí vidí Kukla nejen v násilném potlačení hnutí vyvolaném provokatéry, ale hlavně v tom, že revoluci dojdou síly a její nejednotnost ji rozmělní.

Zdroj: Česká pozice
Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Svět, Ukraine, Video se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s