Koda a Údolí děsu

KodaKoda je malá osada v okrese Beroun, je součástí obce Tetín. Nachází se v údolí Kodského potoka, které ústí v Srbsku z pravé (západní) strany do údolí Berounky. Vesnice Tetín, k níž je Koda připojena do obce, leží asi 2 kilometry severozápadně.

V Kodě je evidováno 71 adres, z toho 7 čísel popisných (v souvislé řadě 1–7), ostatní evidenční (v rozsahu 1–75). Vlastní osada je tvořena seskupením několika usedlostí (komplex mlýna čp. 2, 4, a 3 pod pramenem Kodského potoka kolem dvou rybníčků, hájovna čp. 1 a stavení čp. 6 nad pramenem), čp. 5 a 7 při potoku asi 200 metrů níže pod rybníčky). Náves je tvořena rozcestím u výpustě rybníčku, vydatný pramen Kodského potoka v těsné blízkosti rybníčku je kryt malou kapličkou. Chatová zástavba, pocházející z trampských osad, je rozptýlena v údolí Kodského potoka pod Kodou a ve druhém údolíčku (Údolí Děsu) připojujícím se zprava, část údolí pod jejich souběhem již přísluší k Srbsku. Několik chatek je i jižně od Kody.

Koda_mapaOsada Koda leží v jádru národní přírodní rezervace Koda, součásti CHKO Český kras. Ke Kodě přísluší též několik známých jeskyní, například Kodská jeskyně při modře značené turistické trase asi 0,5 km jihovýchodně od Kody či další jeskyně ležící na levé straně údolí asi 0,6 kilometru pod návsí, tedy východoseverovýchodním směrem.

V Kodě se kříží žlutě značená trasa vedoucí ze Srbska (z údolí Berounky) přes Tobolku a kolem Koněpruských jeskyní do Popovic v údolí Litavky a modře značená trasa přicházející od Berouna přes Tetín a pokračující přes Korno a Liteň směrem na Hřebeny.

Do Kody nevede žádná silnice, jen nezpevněné lesní cesty.

Zdroj: Wiki (cz)

TO Údolí děsu | CHKO Český kras | Český kras | Brdy | Tetín |

011_B 010 008_B 007 006 005 003

Příspěvek byl publikován v rubrice Historie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s